آموزش راه اندازی ماینر بیت کوین (bitcoin miner) و روش های استخراج – فناوران امید

آموزش راه اندازی ماینر بیت کوین (bitcoin miner) و روش های استخراج – فناوران امید

سه دسته سخت افزار برای استخراح بیت کوین وجود دارد، این سخت افزار ها از نظر قدرت پردازش و قیمت با هم تفاوت دارند. در این آموزش راه اندازی ماینر بیت کویت (bitcoin miner) انواع روش هایی که با استفاده از ماینر بیت کوین می توانید بیت کوین استخراج کنید را آموزش خواهیم داد.

پیش از این که روش های راه اندازی ماینر بیت کوین را آموزش دهیم لازم است تا یک سری توضیحات درباره انتخاب بهترین روش بدهیم. این که استخراج به چه معناست و چگونه انجام می شود را قبلا در نوشته ای دیگر به طور کامل توضیح دادیم. توضیحات قبل بیشتر تئوری کار بود حال این که در این نوشته آموزشی قصد داریم تا کمی بیشتر وارد جزئیات کار و بخش عملی آن شویم.

دانستنی ها پیش از راه اندازی ماینر بیت کوین خود

نرخ هش

تعداد محاسباتی که سخت افزار شما می تواند برای حل مسئله ریاضیاتی در هر ثانیه انجام دهد، قدرت هش یا نرخ هش می گویند. نرخ هش با یکای مگاهش، گیگا و تراهش بر ثانیه اندازه گیری می شود.

مصرف انرژی

کل توان محاسباتی نیاز به برق دارد و در این صورت باید هزینه پرداخت کنید! زمانی که می خواهید برای استخراج بیت کوین سخت افزار انتخاب کنید بهتر است به مصرف انرژی آن توجه داشته باشید. در این صورت ممکن است به اندازه ای پول برق بدهید که حتی اگر بیت کوینی هم بدست بیاید ارزش آن همه پول برق را نداشته باشد!

این دو عامل را برای این که بدانید به ازای هر وات برق که مصرف می کنید چقدر هش بدست می آورید. برای این کار کافی است تا تعداد هش ها را بر وات مصرفی تقسیم کنید.

برای مثال اگر یک دستگاه 500 گیگاهش بر ثانیه دارید و این دستگاه 400 وات مصرف برق دارد، در این صورت شما به ازای هر وات 1.25 گیگاهش در ثانیه بدست خواهید آورد. با یک محاسبه ساده می توانید ببینید این مقدار چقدر هزینه برق دارد.

یک نکته دیگر هم وجود دارد این است که اگر از کامپیوتر خود برای استخراج بیت کوین استفاده می کنید باید بدانید که برقی که خود کامپیوتر مصرف می کند جدای از برق مصرفی برای ماینینگ است و باید آن را نیز در نظر بگیرید.

سخت افزار ماینر بیت کوین

سخت افزار ماینر بیت کوین به سه دسته تقسیم بندی می شوند: GPU, FPGA و ASIC.

ماینر بیت کوین CPU/GPU

کامپیوتر شما به عنوان ضعیف ترین ماینر بیت کوین در از نظر سخت افزار در دسته ماینر هاست. از نظر تئوری شما می توانید برای استخراج بیت کوین از CPU کامپیوتر خودتان استفاده کنید ولی عملا چنین کاری با استاندارد های امروزی شدنی نیست.

می توانید با افزودن سخت افزار گرافیک به کامپیوتر شخصی خود نرخ هش بیت کوین را بهبود ببخشید. کارت های گرافیک واحد های پردازنده گرافیکی دارند. این واحد ها برای حل ریاضیات سنگین طراحی شده اند، و به همین دلیل هم هست که می توانند تمام چندضلعی های پیچیده بازی های کامپیوتری با کیفیت را محاسبه کنند. همین موضوع کارت های گرافیک را در در کار هش SHA ریاضی که برای حل بلاک های تراکنش وسیله حرفه ای می کند.

همچنین بخوانید |  معرفی 5 ماینر بیت کوین مقرون به صرفه برای تازه وارد ها

شما می توانید از دو سازنده ATI و Nvidia پردازنده گرافیکی خریداری کنید. کارت های حرفه ای می تواند چند میلیون تومان برای شما هزینه داشته باشد ولی نسبت به CPU قدرت هش بیشتری به شما می دهد . برای مثال کارت گرافیک ATI 5970 قدرتی برابر 800 MH/sec می دهد که در مقایسه با یک CPU که مقداری حدود 10 MH/sec می باشد، بسیار بیشتر است.

یکی دیگر از خوبی های استفاده از کارت های گرافیک این است که دست شما را در انتخاب باز تر می کند. از این کارت ها می توانید با هر ارز رمزنگاری شده دیگری به غیر از بیت کوین مانند لایت کوین که از الگوریتم سندیت متفاوتی از بیت کوین استفاده می کند که Scrypt نام دارد، استفاده کنید.

اما امروزه ماینر بیت کوین GPU به گوشه ای رفته و چون با عرضه قدرت استخراج ASIC استخراج بیت کوین سخت تر شده دیگر کارت های گرافیک نمی توانند در این رقابت بمانند.

ماینر بیت کوین FPGA

مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر یک مدار یکپارچه طراحی شده برای این است که پس از ساخت آن بتوان آن را پیکربندی کرد. چنین قابلیتی این امکان را می دهد تا سازندگان سخت افزار های استخراج چیپ ها را به تعداد بالا خریداری کنند و پیش از این که به تجهیزات خود آن را اضافه کنند برای استخراج بیت کوین آن را سفارشی سازی کنند. چون این ها برای استخراج سفارشی سازی شده اند، در مقایسه با پردازنده های مرکزی و گرافیکی عملکرد بهتری دارند. چیپ تکی FPGA در حدود 750 مگاهش در ثانیه را می سازد اگر چه چنین مقداری بالاست ولی می توان چیپ های بیشتری هم در یک باکس قرار داد.

ماینر بیت کوین ASIC

این همانجایی است که بحث امروزه روی آن است. مدار های یکپارچه با کاربرد خاص (ASIC) مخصوص انجام یک کار طراحی شده اند. کار آن ها استخراج بیت کوین ها با سرعت بسیار بالا و با مصرف پایین انرژی است. از آنجایی که این چیپ ها  برای انجام وظیفه خاص طراحی و ساخته می شوند، ساخت آن ها زمان و هزینه بر است ولی سرعت آن ها خیره کننده است. قدرت دستگاه های امروزی از 5 تا 500 گیگاهش در ثانیه آغاز می شود و در آینده ای بسیار نزدیک احتمالا دستگاه هایی با قدرت 2 تراهش بر ثانیه خواهیم دید.

در سپتامبر 2015، کمپانی 21 کامپیوتر بیت کوین خود را عرضه کرد که یک چیپ استخراج و در حدود 400 دلار قیمت دارد.

ویدیو آموزش راه اندازی ASIC Antminer S9

قسمت یک

قسمت دو

قسمت سه

قسمت چهار

قسمت پنج

محاسبه سود استخراج بیت کوین

پیش از این که چیزی بخرید، سودآوری ماینر خود را محاسبه کنید. بسیاری از وبسایت ها چنین قابلیت هایی را برای محاسبه سود استخراج بیت کوین در اختیار شما قرار می دهند. می توانید پارامتر هایی مانند هزینه تجهیزات، نرخ هش، مصرف برق و قیمت فعلی بیت کوین را وارد کنید تا به شما بگوید که چقدر زمان می برد تا سرمایه خود را دوباره پس بگیرید.

همچنین بخوانید |  برنامه استخراج بیت کوین Minergate اندروید با قابلیت ماین کردن دیگر ارز های رمز پایه

ابزار های آنلاین محاسبه سود استخراج
با استفاده از ابزار های انلاین می توانید از سوددهی استخراج مطمئن شوید

یکی دیگر از پارامتر های کلیدی سختی شبکه است. این معیار مشخص می کند که پردازش بلاک های تراکنش چقدر سخت است و این به نرخ هش شبکه بستگی دارد. به همین ترتیب که دستگاه های ASIC وارد بازار می شوند، سختی شبکه هم بیشتر می شود.

دانلود نرم افزار های ماینر بیت کوین

وابسته به این که چه تجهیزاتی را برای بیت کوین ماینینگ انتخاب کردید، می بایست برای استفاده از آن نرم افزار هایش را دانلود و نصب کنید. معمولا زمانی که از GPU و FPGA استفاده می کنید، نیاز به یک کامپیوتر میزبان برای احرای دو چیز خواهید داشت : کلاینت استاندارد بیت کوین و نرم افزار استخراج بیت کوین.

کلاینت استاندارد بیت کوین

این نرم افزار کامپیوتر شما را به شبکه متصل می کند و امکان برقراری ارتباط با کلاینت های بیت کوین، ارسال تراکنش ها و پیگیری بلاک پین را فراهم می سازد. دانلود کردن کل بلاک چین زمان می برد. کلاینت بیت کوین وابسته به اطلاعات بین ماینر شما و شبکه بیت کوین است.

نرم افزار استخراج بیت کوین

نرم افزار استخراج بیت کوین سخت افزار را برای انجام کار های سخت ساختار بندی می کند و بلاک های تراکنش را برای حل دریافت می کند. وابسته به این که سیستم عامل شما چیست (ویندوز، مک او اس و…)، کلی نرم افزار استخراج بیت کوین وجود دارد.

اگر چه در مدل های جدید معمولا از قبل تنظیمات انجام می شود که شامل یک آدری بیت کوین نیز می باشد، در این صورت تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که آن را به برق وصل کنید. اما همچنان ممکن است برای ماینر ASIC خود به نرم افزار نیاز داشته باشید.

حتی یک توسعه دهنده باهوش یک سیستم عامل استخراج کننده ساخته است که روی Raspberry Pi اجرا می شود. Raspberry Pi یک کامپیوتر بسیار کوچک و ارزان لینوکسی است که مصرف برق کمی دارد و می توان برای قدرت دادن به ماینر ASIC متصل به USB از آن استفاده کرد.

به یک استخر استخراج ملحق شوید

احتمالا پیش از این فکر می کردید که کار استخراج بیت کوین ساده است و می توانید با چند میلیون سرمایه به این کار بپردازید. اگر قرار نباشد که با دیگران کار کنید شانس شما برای استخراج موفقیت آمیز بیت کوین کم است چرا که تجهیزات به اندازه ای قدرتمند و گران قیمت شده اند که اشخاص به صورت فردی امکان خرید و تهیه آن را ندارند. اما راه کار ساده ای برای افرادی که سرمایه های کمتری دارند وجود دارد.

استخر استخراج بیت کوین
استخر استخراج بیت کوین

استخر استخراج یا Mining Pool به گروهی از کاربران گفته می شود که برای استخراج بیت کوین منابع در دسترس خود را به استراک می گذارند که در این صورت قدرت برای استخراج بالا تر می رود و هر چقدر که از این راه بیت کوین بدست آید، بین کاربران تقسیم می شود.

بنابراین شاید بخواهید به جای هزینه کردن به دستگاهی که ممکن است شما را به سودآوری نرساند، به یک استخر استخراج ملحق شوید.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام فناوران امید بپیوندید.

فناوران امید مکانیزه ترین ارائه دهنده خدمات پرداخت آنلاین، ویژه دانشجویان ، برنامه نویسان و سایر کاربران ایرانی که شامل :

خرید از فروشگاه های خارجی ، افتتاح حساب های بین المللی ، ارائه درگاه های خارجی ، صدور و شارژ کارت های اعتباری ویزا و مستر ، تعیین وقت سفارت ،

ثبت نام آزمون های دانشجویی ، فعالسازی حساب های کاربری ویژه برنامه نویسان و نقد کردن درآمد های ارزی آنها می شود.

این مجموعه نظر به استقبال کاربران ایرانی برای خرید و سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال هم چون بیت کوین ، اتریوم ، ریپل و .. و عدم دسترسی آنها به اکسچنجر های بین المللی امکان خرید و فروش این دسته از محصولات را نیر برای کاربران ایرانی فراهم نموده است

واتساپ پشتیبانی و فروش : 989168869631+

تلگرام پشتیبانی و فروش: [email protected]

تماس جهت مشاوره رایگان:

تماس: 02128421193

واتساپ: 09129726343

برچسب‌ها:, , ,

نویسنده: امید احمدیانی

هیچ چیز تو زندگیم به اندازه وب و برنامه نویسی لذت بخش نبوده. به وب و لینوکس خیلی علاقه دارم و از سال ۹۲ مشغول به فعالیت در زمینه برنامه نویسی و کامپیوتر هستم. البته به تجارت هم مشغولیم و هر چیزی که مشتری بخواد براش وارد می کنیم! در کل هر کاری که در حد توانمون باشه برای مشتری انجام می دیم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.