ثبت دامنه های دارای شرایط خاص

ثبت دامنه های دارای شرایط خاص

شرایط و قوانین ثبت دامنه های کشوری و خاص بسته به قوانین هر منطقه متفاوت است. به جز دامین های عمومی مانند .com، .net و … بسیاری از دامنه های کشوری دارای شرایط و قوانین خاصی برای ثبت می باشند. در این مقاله سعی می کنیم تا شرایط و قوانین موجود در مورد ثبت دامنه های کشوری را شرح دهیم.این مقاله دائما بروز می شود.

دامنه های پسوند .de مربوط به آلمان – .DE Domains

در هنگام ثبت دامین .deباید توجه داشته باشید که هرگونه فعالیت روی دامنه .de باید مطابق با قوانین مختص به کشور آلمان باشد. برای مطالعه قوانین کامل این دامنه های به لینک زیر مراجعه کنید.

 • قوانین و شرایط ثبت دامنه .de

شرکت Denic به عنوان متولی و Registry دامنه های .de در آلمان، تعیین نموده که تمامی دامنه های .de باید دارای یک آدرس معتبر آلمانی در Administrative Contact دامنه باشند.همچنین توجه داشته باشید دامین های .de قوانین متفاوتی در رابطه با Nameserver ها دارند. شما باید حداقل ۲ DNS Server کاملا مجزا بر روی آن تنظیم نمایید. هریک از Namserver ها باید یک IP مجزا داشته باشند و حداقل یکی از آن ها باید دارای IPv4 باشد.برای اطمینان از صحت عملکرد Namserver های هاست خود با دامنه های .de می توانید از ابزار آنلاین زیر استفاده کنید.

 • Denic’s NAST tool

دامنه های پسوند .fr مربوط به فرانسه – .FR Domains

دامنه های پسوند .fr مختص به کشور فرانسه هستند و از قوانین خاص خود پیروی می کنند. هر شخص یا شرکتی که مقیم کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین باشد می تواند با ارایه آدرس معتبر خود، دامین .fr را به ثبت برساند.مدت ثبت دامنه .fr تنها یکساله می باشد و هرسال باید حداکثر ۱۲ روز قبلاز سررسید تمدید شود، در غیر این صورت غیر فعال خواهد شد.دامنه های .fr همچنین به پارامترهای اضافه ی دیگری نیز در هنگام ثبت نیاز دارند.

 • اگر به عنوان شرکت مقیم در اتحادیه اروپا اقدام به ثبت دامنه .fr می کنید، باید حداقل یکی از موارد زیر را وارد نمایید.
  • کد SIREN (کد ۹ رقمی شرکت در فرانسه) یا کد SIRET (کد ۱۴ رقمی شرکت در فرانسه)
  • کد EU Trademark Number ( برای شرکت هایی که دارای برند تجاری در اروپا هستند.)
  • کد DUNS (کد ۸ رقمی شرکت که توسط Dun & Bradstreet صادر می شود)
  • شماره اقتصادی اروپا یا EEA Local Identifier -European Economic Area
 • همچنین در صورتی که دامنه توسط یکی از شرکای فرانسوی موجود در اساس نامه شرکت ثبت می شود، حداقل یکی از موارد زیر در هنگام ثبت باید ارایه گردد.
  • تصویر ترجمه فرانسوری اساسنامه شرکت
  • روزنامه رسمی ترجمه شده به فرانسوی
 • اما اگر به عنوان شخص اقدام به ثبت دامنه می کنید، توجه داشته باشید که فیلد های Organization و Job در اطلاعات Whois شما خالی نمایش داده خواهد شد. همچنین در هنگام ثبت دامنه باید موارد زیر را وارد نمایید.
  • تاریخ تولد
  • کشور محل تولد (در صورتی که کشور فرانسه انتخاب شود، باید شهر تولد و کد پستی آن را نیز وارد نمایید.)

دامنه های پسوند .CA مربوط به کانادا – .CA Domains

سازمان کانادایی CIRA به عنوان متولی و رجیستری دامنه های .CA، قوانینی منتشر کرده که تمام دامنه ها با این پسوند باید از آن پیروی کنند.برای مطالعه قوانین به لینک زیر مراجعه فرمایید.

همچنین رعایت موارد زیر برای ثبت دامنه .CA الزامیست :

 • استفاده از مخفف ها برای مشخص نمودن استان مربوط به کانادا ( مانند ON,BC)
 • باید حتما از شماره تلفن کانادایی استفاده شود

دامین پسوند .EU مربوط به اتحادیه اروپا – .EU Domains

جهت ثبت دامنه .EU شما باید یکی از شروط زیر را داشته باشید :

 • شرکتی که دارای یک دفتر یا شعبه قانونی در یکی از کشورهای جزو اتحادیه اروپا باشد.
 • شرکتی که در یکی از کشورهای جزو اتحادیه اروپا به ثبت رسیده و فعالیتش منافاتی با قوانین این اتحادیه نداشته باشد.
 • اشخاصی که در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا اقامت دارند.

در صورتی که به عنوان یک شخص اقدام به ثبت دامنه می کنید، باید حتما یک آدرس معتبر در یکی از کشورهای اروپایی ارایه نمایید.جهت کسب اطلاعات دقیقتر و بیشتر می توانید به سایت رجیستری دامین های .EU مراجعه کنید.

شرایط و قوانین ثبت دامین پسوند .ES مربوط به اسپانیا – .ES Domain

دامین های پسوند .es مربوط و مختص کشور اسپانیا بوده و در هنگام ثبت دامنه .ES باید به موارد زیر توجه نمایید.

شناسه ثبت کننده یا Registrant Contact می تواند شخص یا شرکت باشد. اما شناسه های مالی، فنی و مدیریتی یا Admin, Technical, Billing Contact حتما باید به نام یک شخص باشد.همچنین در هنگام ثبت دامین های .ES باید اطلاعات زیر را نیز وارد نمایید.۱ – Registrant ID Type  :  نوع ثبت کننده

 • VAT ID : در صورتی که کد ملی متعلق به اسپانیا یا کد مالیاتی شرکت اسپانیایی را دارید از این گزینه استفاده کنید.
 • Generic ID : در صورتی  که فاقد کد فوق هستید اما می توانید هریک از موارد زیر را ارایه کنید، از این گزینه استفاده نمایید.
  • شماره پاسپورت
  • Foreign ID Number
  • شماره ثبت شرکت
  • شماره گواهینامه رانندگی

۲ – Registrant ID Number : شماره ثبت کننده

 • بر اساس نوع شماره ID که در گزینه اول انتخاب نمودید، باید شماره متناسب با آن را در این فیلد وارد نمایید.

۳ – Administrative ID Type : همانند گزینه ۱ وارد شود.۴- Administrative ID Number : همانند گزینه  2 وارد شود.

شرایط و قوانین ثبت دامنه با پسوند .US مربوط به آمریکا – .US Domains

جهت ثبت دامنه .US، متقاضی باید شهروند یا مقیم در ایالات متحده آمریکا باشد. همچنین مالکیت دامنه می تواند مربوط به یک شرکت حقوقی مقیم یا با نماینده در ایالات متحده باشد.بنابراین در هر دو صورت، در هنگام ثبت این دامنه ها، شما نیاز به اطلاعات معتبری از آمریکا از جمله آدرس، شماره تلفن و کد پستی خواهد داشت.جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قوانین و شرایط خاص دامنه های .us به این لینک مراجعه نمایید.

دامنه های پسوند .UK مربوط به انگلستان – .UK Domains

این پسوند ccTLD متخص به قلمرو بریتانیا می باشد. لطفا قبل از اقدام به ثبت دامنه .uk قوانین و شرایط آن را ازوب سایت شرکت Registry مربوطه مطالعه کنید.از تاریخ ۱۰ ژوئن سال ۲۰۱۴ بالاخره امکان ثبت دامنه های .UK برای عموم مردم فراهم شد. تا قبل از این تاریخ، تنها امکان ثبت دامنه های زیرین مانند .co.uk وجود داشت. همچنین در این مدت شرکت رجیستری، تعداد زیادی از دامنه های .UK و .co.uk را برای مصارف داخلی انگلستان به حالت رزرو دراورده است. لذا توصیه می شود قبل از اقدام به ثبت، از طریق ابزار زیر، دامنه مورد نظر خود برای رزرو نبودن جستجو کنید.

 • UK Domain lookup

همچنین جهت ثبت دامنه .UK باید از اطلاعات دقیق برای WHOIS استفاده کنید. شرکت رجیستری این دامین ها، اجازه استفاده از PO Box را در فیلد آدرس نمی دهد و برای رعایت قوانین آن، باید حتما آدرس کامل و معتبری وارد نمایید.ثبت دامنه های .UK همچنین نیازمند یک کد پستی معتبر در قلمرو بریتانیا شامل Great Britain, Guernsey , Jersey or Isle of Man  می باشد.

ثبت دامنه .ir

ثبت دامنه .com.tr

ثبت دامنه .us

جهت مشاوره رایگان یا سفارش با ما تماس بگیرید و یا فرم زیر را پر کنید:

۰۹۱۲۹۷۲۶۳۴۳

Omid.ahmadyani@outlook.com

Omidahmadyani@

[gravityforms id=6]

برچسب‌ها:, , , , , , ,

نویسنده: امید احمدیانی

هیچ چیز تو زندگیم به اندازه وب و برنامه نویسی لذت بخش نبوده. به وب و لینوکس خیلی علاقه دارم و از سال ۹۲ مشغول به فعالیت در زمینه برنامه نویسی و کامپیوتر هستم. البته به تجارت هم مشغولیم و هر چیزی که مشتری بخواد براش وارد می کنیم! در کل هر کاری که در حد توانمون باشه برای مشتری انجام می دیم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.