همه چیز درباره کیف پول بیت کوین (bitcoin Wallet) و انواع آن – فناوران امید

همه چیز درباره کیف پول بیت کوین (bitcoin Wallet) و انواع آن – فناوران امید

کیف پول بیت کوین (bitcoin Wallet) یک برنامه نرم افزاری یا حتی یک سخت افزار است که می توانید از آن برای نگهداری از بیت کوین های خود استفاده کنید. اگر بخواهیم از نظر فنی توضیح بهتری بدهیم باید گفت در واقع بیت کوین ها در هیچ کجا نگهداری نمی شوند. ولی چیزی به نام کلید خصوصی برای آدرس هر بیت کوین وجود دارد که در کیف پول بیت کوین فردی که صاحب آن سکه هاست، نگهداری می شود.

دلیل نیاز به کیف پول بیت کوین چیست؟

بیت کوین، برخلاف دیگر ارز های سنتی، یک ارز دیجیتالی است. بنابراین در استفاده از این نوع ارز ها اهداف متفاوتی دنبال می شود. حتی شیوه نگهداری و بدست آوردن بیت کوین هم با دیگر ارز های رایج فرق می کند. از آنجایی که بیت کوین به شکل فیزیکی وجود ندارد، از نظر فنی نمی توان آن ها را در جایی نگهداری کرد. به جای آن کلید های خصوصی های که برای دسترسی به آدرس عمومی شبکه بیت کوین و امضایی برای تراکنش هاست باید در جایی ایمن نگهداری شود. ترکیبی از کلید عمومی دریافت کننده و کلید خصوصی شما موارد مورد نیاز برای تکمیل یک تراکنش در شبکه بیت کوین است.

کیف پول بیت کوین در شکل های مختلفی و البته برای نیاز های مشخص وجود دارد و از نظر امنیت، سادگی در استفاده و دسترسی پذیری با هم متفاوت اند. در این نوشته آموزشی قصد داریم هر آنچه لازم است درباره این کیف پول های دیجیتالی بدانید را مطرح کنیم.

انواع کیف پول بیت کوین چیست؟

کیف پول کاغذی بیت کوین

کیف پول بیت کوین کاغذی
کیف پول بیت کوین کاغذی در برابر حملات هکری ایمن است

در کیف پول کاغذی یک آدرس عمومی نوشته شده که برای دریافت بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد و یک کلید خصوصی که امکان خرج کردن یا انتقال بیت کوین های آن آدرس را می دهد. این اطلاعات معمولا به شکل کد های QR چاپ شده اند که با اسکن آن ها می توانید به سادگی کلید ها را برای انجام تراکنش به یک کیف پول نرم افزاری اضافه کنید. کیف پول کاغذی بیت کوین را می توانید از طریق سرویس هایی مانند BitAddress یا Bitcoinpaperwallet ساخت که به کاربر امکان ساخت آدرس بیت کوین کاملا تصادفی و یک کلید خصوصی مخصوص به آن را می دهد. این سند ساخته شده را می توانید چاپ کنید و بعضی از سرویس ها با طراحی های ضد سرقت آن را در برابر سو استفاده ایمن می کنند.

کیف پول های کاغذی کاملا در برابر حملات هکر ها ایمن هستند.

اصلی ترین ویژگی کیف پول کاغذی این است که کلید ها در هیچ کجا به صورت دیجیتالی نگهداری نمی شود که این موضوع در برابر خط حمله هکر ها بیت کوین های شما را ایمن می سازد. البته که هنوز هم نکاتی در زساخت یک کیف پول کاغذی بیت کوین هم وجود دارد که پیش از هر چیز باید رعایت کنید. بدیهی است که در زمان ساخت کیف پول کاغذی باید مطمئن شوید که هیچکس شما را تماشا نمی کند و نمی داند که می خواهید این کار را انجام دهید. برا یاین که مطمئن شوید هیچ برنامه جاسوسی یا نظارتی روی سیستم شما نصب نباشد، پیشنهاد می شود از یک سیستم عامل تازه نصب شده یا مثلا از Ubuntu Live استفاده کنید.

زمانی که کیف پول کاغذی بیت کوین شما ساخته شد دیگر نیاز به اینترنت نخواهید داشت، بنابراین می توانید اینترنت را قطع کنید و در امنیت به ساخت کلید ها بپردازید. در نهایت برای چاپ کردن آن از چاپگری که به شبکه متصل نیست، استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در استفاده از کیف پول های کاغذی شما اطلاعات ارزشمندی را روی یک تکه کاغذ چاپ می کنید، بنابراین باید نهایت دقت را برای محافظت از آن کاغذ انجام دهید.

بیت کوین فیزیکی

سکه بیت کوین فیزیکی
سکه بیت کوین فیزیکی برای مردم جذاب است

بیت کوین های فیزیکی معمولا با یک مقدار مشخص از بیت کوین پر شده اند و هدف این است که تا زمانی که کلید خصوصی پنهان است، مقدار آن قابل خرج نیست. به این خاطر معمولا یک مهر ضد سرقت روی این بیت کوین ها می خورد تا کلید آن قابل مشاهده نباشد مگر آن که آن را مخدوش کنید.

یکی از اولین مدل ها از بیت کوین فیزیکی را کمپانی Bitbill ارائه کرد که شبیه به کارت های اعتباری است ولی مدل های دایره ای شکل هم ارائه شدند. شخصی به نام Mike Cadwell با نام مستعار Casascius که به ارز های رمزنگاری شده علاقه مند است، اولین نوع بیت کوین های فیزیکی به شکل سکه را در سال 2011 ساخت. کلید های خصوصی زیر یک هولوگرام انعطاف پذیر پنهان می شوند و زمانی که این لایه از بین برود اثری روی سکه می گذارد که مشخص می باشد شخصی قبلا آن را مخدوش کرده است. وقتی که کد سکه در یک حسابی وارد می شود، سکه ارز دیجیتالی اش را از دست می دهد.

همچنین بخوانید |  ساعتی لوکس دارای کیف پول بیت کوین به زودی عرضه می شود

بیت کوین های فیزیکی روشی ساده برای نگهداری اعتبار شما به روشی ایمن و کاربردی برای معاملات آفلاین است. اما بزرگترین بدی آن بسیار جدی است. در سال 2013 از سازنده این سکه ها خواسته شد تا عملیات ساخت این سکه ها را پایان دهد چون کار او روشی برای انتقال پول به حساب می آمد.

کیف پول موبایلی بیت کوین

کیف پول موبایل
کیف پول موبایل بسیار پر کاربرد است ولی در برابر هکر ها آنقدر مقاوم نیست

برای آنهایی که به صورت روزمره از بیت کوین استفاده می کنند، پرداخت قیمت کالا در فروشگاه ها یا معاملات مستقیم با افراد، کیف پول بیت کوین موبایلی یک ابزار ضروری به حساب می آید. این کیف پول به صورت یک برنامه کاربردی روی موبایل شما اجرا می شود و کلید های خصوصی شما را نگهداری می کند و به شما این اجازه را می دهد تا از طریق گوشی موبایل خود به صورت مستقیم هزینه ها را پرداخت کنید. حتی بعضی از برنامه ها امکان استفاده از قابلیت NFC برای معاملات را می دهد که مثلا می توانید با با نزدیک کردن دو گوشی به هم بدون نیاز به این که بخواهد از آدرس های یکدیگر اطلاع داشته باشید نقل و انتقالات بیت کوین خود را انجام دهید.

هر مشتری در شبکه بیت کوین نیاز دارد که به دفتر کل بلاک چین دسترسی داشته باشد که به صورت مداوم در حال رشد است و برای نگهداری آن نیاز به چندین گیگابایت فضای ذخیره سازی است. از این رو کیف پول های موبایلی بیت کوین از یک فناوری به نام تایید پرداخت ساده (SPV) بهره می برند. این کیف پول ها با بخش کوچکی از بلاک چین سر و کار دارند که متکی به گره های قابل اعتماد در شبکه بیت کوین است تا مطمئن شود آن ها اطلاعات درست را دارند.

جدای از این که این روش، برای نگهداری بیت کوین حتی در هنگام حرکت یک روش ساده است، کیف پول های موبایلی بیت کوین بسیار در خطر حملات هکر ها هستند. اگر هکری به گوشی موبایل شما دسترسی پیدا کند ممکن است به سادگی کنترل خود به کیف پولتان را از دست بدهید.  برنامه های کاربردی کیف پول بیت کوین زیادی برای گوشی ها و تبلت های اندرویدی وجود دارد ولی اپل در سال 2014 برنامه هایی که از دسته کیف پول بیت کوین بودند را مسدود ولی چند ماه بعد تصمیم خود را عوض کرد.

نام برنامه سیستم عامل ویژگی ها
Airbitz iOS, Android بدون نیاز به دانش تخصصی، یک بار ورود، تایید دو مرحله ای
Bitcoin Wallet iOS, Android سلسله مراتب قطعی امکان جستجو در بین پذیرندگان بیت کوین در منطقه سکونت شما را می دهد، متن باز
Copay iOS, Android, Windows Mobile می توانید چند حساب کاربری داشته باشید که بنابراین یک گروه می تواند امکان ارسال پول را تایید کند، متن باز
FreeWallet iOS, Android فضای ذخیره سازی سرد، برداشت از و به هر ارز رمزنگرای شده دیگری
Jaxx iOS, Android فضای ذخیره سازی سرد، نیازی به تایید نیست
Mycelium iOS, Android فضای ذخیره سازی قدیمی، سلسله مراتب قطعی، متن باز

کیف پول بیت کوین تحت وب

کیف پول تحت وب
کیف پول تحت وب دسترسی شما به بیت کوین را در هر کجا و هر زمان ممکن می سازد

کیف پول تحت وب کلید های خصوصی شما را روی یک سرور که توسط آن کمپانی ارائه شده است نگهداری می کند. این سرور مرتبا آنلاین است و توسط شخصی کنترل می شود. سرویس دهنده های مختلف امکانات خاص خود و مختلفی را ارائه می کنند. بعضی از این سرویس دهنده ها برنامه های موبایلی هم دارند که می توانید کیف پول دسکتاپ خود را به برنامه موبایلی هم وصل کنید. یعنی به یک کیف پول بر روی کامپیوتر، موبایل و تحت وب روی یک آدرس اینترنتی دسترسی داشته باشید.

ولی مشکلی که در استفاده از این نوع کیف پول ها وجود دارد این است که چون به صورت آنلاین نگهداری می شوند ممکن است در حملات هکر ها مورد دستبرد قرار بگیرند و با توجه به این که کلید های خصوصی شما در دسترس یک شخص خاص است ممکن است مشکل ساز شود.

نام سرویس دهنده ویژگی ها
Coinbase یک راهکار همه جانبه برای همه نیاز ها، یک صرافی یکپارچه شده با یک کیف پول
Circle کاربران می توانند بیت کوین بفرستند، بگیرند، بخرند و نگهداری کنند
Blockchain یکی از محبوب ترین کیف پول های تحت وب بیت کوین
Strongcoin یک کیف پول ترکیبی ارائه می دهد که امکان رمزنگاری کلید های خصوصی را پیش از ارسال آن به سرور می دهد
Xapo یک کیف پول بیت کوین ساده با داشتن فضای ذخیره سازی سرد

همچنین بخوانید |  آموزش ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین و انواع دیگر آن

کیف پول بیت کوین دسکتاپ

کیف پول دسکتاپ
کیف پول دسکتاپ از کیف پول های انلاین دیگر ایمن تراست

کیف پول های دسکتاپ بر روی کامپیوتر دانلود و نصب نمی شوند که کلید های خصوصی شما را روی هارد درایو نگهداری می کند. از نظر مفهومی چون این نوع از کیف پول برای بیت کوین نیازی به بخش سومی برای داده های خود ندارند، ایمن تر از کیف پول های آنلاین و موبایلی هستند. البته همچنان کیف پول بیت کوین دسکتاپ همچنان نیاز به دسترسی به اینترنت دارد که تا حدی آن را نا امن می کند ولی برای افرادی که مقادیر کمی از بیت کوین را معامله می کنند حوب است.

برخی از کیف پول های ارائه شده برای دسکتاپ روی امنیت تمرکز دارند و برخی روی ناشناس ماندن که در ادامه جدولی از معروف ترینشان آورده ایم.

نام نرم افزار سیستم عامل ویژگی ها
Electrum Mac OS, Windows, Linux یکی از محبوب، قدرتمندین، موثر و ایمن ترین کیف پول های دسکتاپ؛ متن باز.
Exodus Mac OS, Windows, Linux کیف پول قابل اعتماد، ساده و کاربر پسند
Bitcoin Core Mac OS, Windows, Linux کیف پول گره کامل که می بایست کل بلاک چین را برای استفاده دانلود کنید. امکان تایید تراکنش را به صورت مداوم می دهد و به شخص دیگری در سیستم متکی نیست
Copay Mac OS, Windows, Linux کیف پول چند امضایی؛ برای موبایل و دسکتاپ؛ متن باز
Armory Mac OS, Windows, Linux, Ubuntu, RaspberriPi اهمیت بالا به امنیت؛ قابلیت های مختلف برای رمزنگاری و فضای ذخیره سازی سرد

کیف پول سخت افزاری بیت کوین

کیف پول سخت افزاری
کیف پول سخت افزاری ایمن ترین برای نگهداری بیت کوین است

کیف پول سخت افزاری بیت کوین نوعی کیف پول بیت کوین منحصربفرد است که کلید های خصوصی کاربران را در یک دستگاه امن سخت افزاری نگهداری می کند. این کیف پول ها ایمن ترین روش برای نگهداری مقادیر بیت کوین است. تا به حال از این که بیت کوین های ذخیره شده در یک کیف پول بیت کوین سخت افزاری به سرقت برود شنیده یا دیده نشده است. بر خلاف کیف پول های کاغذی که در برخی مواقع می بایست به یک نرم افزار وارد شوند، کیف پول های سخت افزاری می توانند به طور مستقل کار کنند. این دستگاه ها در برابر ویروس های کامپیوتری ایمن هستند و اعتبار داخل آن ها نمی تواند از دستگاه به شکل متن ساده خارج شود.

بعضی از کیف پول های سخت افزاری بیت کوین نمایشگر هم دارند که چون می تواند اطلاعات مهم را نمایش دهد به امنیت آن کمک می کند. مثلا نمایشگر دستگاه می تواند یک عبارت بازیابی بسازد و مقدار و آدرس پرداختی که می خواهید انجام دهید را تایید کند.

نام قیمت ویژگی ها
Ledger Nano S 58 یورو دارای نمایشگر، دارای دو دوکمه که برای تایید تراکنش باید به صورت همزمان فشار دهید که از ورود هکران به آن و تایید تراکنش ها جلوگیری می کند، پین کد، جعبه ای غیر قابل نفوذ
TREZOR 99 دلار دارای نمایشگر، پین کد
KeepKey 99 دلار دارای نمایشگر دیجیتالی، بدنه فلزی، پین کد، ساخت اعداد تصادفی، امکان بازیابی با افزونه مرورگر کروم
Ledger HW.1 17 دلار بدون نمایشگر، با کامپیوتر آفلاین یا USB بوتیبل راه اندازی می شود، پین کد، کارت امنیتی که تایید دو مرحله ای هم دارد

بانک برای نگهداری بیت کوین

بانک های سنتی رایج به طور کلی از بیت کوین پشتیبانی نمی کنند و حتی محدودیت های زیادی برای مشتریان خود اعمال کرده اند تا امکان استفاده از ارز های دیجیتالی را به آن ها ندهند. به همین دلیل بانکی مخصوص بیت کوین به نام Bitcoin Crypto Bank ساخت شد. اولین بانک بیت کوین که به صورت خصوصی اداره می شود. این بانک بیت کوین را می پذیرد و آن را مدیریت می کند.

امنیت کیف پول بیت کوین

برنامه های مخرب و جاسوسی می توانند دیسک شما را اسکن و کلید های خصوصی شما را پیدا کند. اتفاقی که بعد از این می افتد این است که بیت کوین های شما نیست و نابود می شوند!

یک تروجان می تواند همه فایل های روی هارد دیسک شما را رمزنگاری کند. سپس می تواند لینک هایی به کیف پول شما را تشخیص دهد و متوجه شود که چقدر موجودی داشتید و به همان اندازه برای بازگشایی رمز هارد دیسک از شما پول درخواست کند.

صرافی های نامطمئن ممکن است پول شما را به جیب بزنند و فرار کنند! و ممکن است موبایل یا لپ تاپ خود که کیف پولتان در آن است را گم کنید.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟

برای آگاهی از آخرین نوشته ها، خبر ها و تحلیل های کوتاه به کانال تلگرام فناوران امید بپیوندید.

فناوران امید مکانیزه ترین ارائه دهنده خدمات پرداخت آنلاین، ویژه دانشجویان ، برنامه نویسان و سایر کاربران ایرانی که شامل :

خرید از فروشگاه های خارجی ، افتتاح حساب های بین المللی ، ارائه درگاه های خارجی ، صدور و شارژ کارت های اعتباری ویزا و مستر ، تعیین وقت سفارت ،

ثبت نام آزمون های دانشجویی ، فعالسازی حساب های کاربری ویژه برنامه نویسان و نقد کردن درآمد های ارزی آنها می شود.

این مجموعه نظر به استقبال کاربران ایرانی برای خرید و سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال هم چون بیت کوین ، اتریوم ، ریپل و .. و عدم دسترسی آنها به اکسچنجر های بین المللی امکان خرید و فروش این دسته از محصولات را نیر برای کاربران ایرانی فراهم نموده است

واتساپ پشتیبانی و فروش : 989168869631+

تلگرام پشتیبانی و فروش: omidahmadyani_support@

تماس جهت مشاوره رایگان:

تماس: 02128421193

واتساپ: 09129726343

برچسب‌ها:, , ,

نویسنده: امید احمدیانی

هیچ چیز تو زندگیم به اندازه وب و برنامه نویسی لذت بخش نبوده. به وب و لینوکس خیلی علاقه دارم و از سال ۹۲ مشغول به فعالیت در زمینه برنامه نویسی و کامپیوتر هستم. البته به تجارت هم مشغولیم و هر چیزی که مشتری بخواد براش وارد می کنیم! در کل هر کاری که در حد توانمون باشه برای مشتری انجام می دیم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.